Hormonálna antikoncepcia to nie sú iba klasické tabletky. Môže sa jednať o vaginálny krúžok, náplasti, dlhodobé injekcie alebo implantáty zavádzajúce sa do podkožia na ruke. Ďalšou možnosťou je potom hormonálne teliesko. Všetky tieto varianty eliminujú tehotenstvo.
Antikoncepčné tabletky
Ide o najčastejšie používaný druh antikoncepcie. Princípom je potlačenie ovulácie. Cervikálny hlien sa mení na väzký, ktorý zabraňuje priechod spermií.
Počas ovulácie dochádza k uvoľneniu zrelého vajíčka z vaječníka. Je pripravené na oplodnenie. K ovulácii dochádza 13. – 14. deň pre prvý deň menštruácie. Plodné dni nastávajú v rozmedzí 3dni pred a 1 deň po ovulácii. Toto obdobie je ideálne na otehotnenie.
Medzi výhody tohto druhu antikoncepcie patrí celkom vysoká spoľahlivosť a je vhodná pre väčšinu žien. Ďalšou výhodou je kontrolovaná hladina hormónov. Tabletky sú vhodné pre ženy s nepravidelným či bolestivým cyklom alebo s nadmerným krvácaním. Tiež dochádza k redukcii cýst a to vďaka potlačeniu ovulácie a ovulačného cyklu.
Hormonálna antikoncepcia navyše patrí medzi jeden zo spôsobov liečby endometriózy.
Dôležitým efektom je aj nižšia tvorba akné. Znižuje sa aj riziko zápalov maternice, vaječníkov alebo vajcovodov.
Medzi riziká patrí vznik hlbokej žilovej trombózy.
Vaginálny krúžok alebo náplasť
Fungujú na rovnakom princípe ako tabletky. Náplasť sa lepí väčšinou na rameno a každý deň uvoľňuje hormóny. Vaginálny krúžok sa zavádza na tri týždne do pošvy. Je to vhodná voľba pre ženy, ktoré majú zhoršené vstrebávanie v črevnom trakte.
Gestagénna antikoncepcia
Predstavuje tabletky, injekcie alebo hormonálne intrauterinné teliesko. Má vplyv na vaginálny hlien – je väzký a eliminuje priepustnosť spermií. Ako vedľajší účinok funguje blokáda ovulácie. Neobsahuje estroge, je teda vhodnou voľbou pre ženy, ktoré majú dispozície k vzniku hlbokej žilovej trombózy. Tiež ju využívajú dojčiace matky. Nevýhodu je nepravidelný menštruačný cyklus.