Ako dosiahnuť lepšiu úrodu chilli papričiek?

Milujete chilli a pálivé omáčky? Rozmýšľali ste niekedy nad tým, že si zo semienka chilli papričiek vypestujete vlastnú úrodu? Úspech sa pri trocha trpezlivosti a starostlivosti určite dostaví. Avšak tak ako pri pestovaní ďalších plodín, aj pri chilli papričkách platia určité triky, ktoré vám zlepšia úrodu. Ktoré sú to? Povieme si v našom článku.

Pôdny substrát

Sadeničku chilli papričky je najlepšie vysadiť von alebo do kvetináča. Pre okrasné a menšie druhy stačí kvetináč s objemom 3-5 litrov. Ostatné odrody samozrejme potrebujú väčší objem. Na zasadenie je najlepšia zásaditá, hlinito-piesková a dostatočne prevzdušnená pôda. S hnojením to rozhodne nepreháňajte, stačí nechať dobre rozvinúť koreňový systém rastliny, aby dokázala z pôdy dobre prijať dostatočné množstvo živín. Pri prvom pestovaní úplne postačí substrát pre papriky alebo rajčiny, ktorý nie je drahý a obsahuje všetko, čo chilli paprička potrebuje.

Zalievanie

Ďalším dôležitým faktorom úspešného pestovania chilli papričiek je ich pravidelné zalievanie. Čo je však dôležité, používajte iba odstátu a nie príliš studenú vodu. Tá by totiž papričkám mohla spôsobiť teplotný šok. Pamätajte, že rastlinky neznášajú trvalo premokrenú pôdu, radšej majú občasné ľahké vyschnutie ako pravidelné prelievanie. Mierne vlhká pôda je vhodná najmä v období rastu. Naproti tomu v čase dozrievania plodov je najlepšie zalievanie trocha obmedziť. Suchšia pôda totiž pomáha zvýšiť obsah kapsaicínu v papričkách, čo vedie k ich väčšej štipľavosti.

Keď už sme pri tej štipľavosti chilli papričky, stupnica Scovilleho je tabuľka, ktorú by mal poznať každý milovník chilli. Podľa nej si môžete vyskúšať rôzne papričky a následne sa rozhodnúť, čo si vypestujete.

Svetlo


Tak ako iné rastliny, aj chilli papričky majú radi dostatok svetla. To im dopomáha k celkovej vitalite a k odolnosti voči rôznym nákazám. Preto je dôležité na ich pestovanie vybrať miesto s čo najdlhším slnečným svitom. Pochopiteľne, dostatok svetla sa odrazí aj na rýchlejšom dozrievaní plodov a ich chuti. Avšak pri pestovaní v skleníku buďte opatrní, aby sa vám rastlinky nespálili. Preto je im tam často nutné zabezpečiť potrebné tienenie.  

Teplota

Pochopiteľne, aj teplota je dôležitá. Chilli papričkám zabezpečuje správny rast. Mala by sa pohybovať okolo 35°C. Ale podobne ako pri svetle, dajte si pozor najmä pri ich pestovaní v skleníku. Tam totiž ľahko dosiahnete aj 50°C, a to môže priniesť problémy, najmä v súvislosti s rastom listov. Pre papričky je tiež ideálne prúdenie vzduchu v ich hornej časti, preto je vhodné zabezpečiť vetranie v strope skleníka. Pamätajte tiež na to, že rastlinkám neprospievajú dlhodobo znížené teploty. Tie zapríčiňujú spomalenie rastu a vývoj celej rastliny.

Pestovanie chilli papričiek nie je žiadna veda. Pokiaľ dodržíte všetky zásady a podmienky pre ich rast a dozrievanie plodov, tak odmenou vám bude ich štedrá úroda.